Pohledy na vybrané téma

Autem chytře a ekologicky

Většina z vás je prozatím více spolujezdci než řidiči či majiteli automobilů. Neznamená to však, že to, jakou roli má ve vašem životě automobil, nedokážete ovlivnit. Nabízíme vám proto několik tipů k zamyšlení.

1.  Musíte jet automobilem? Nabídněte svému kamarádovi (kolegovi, známému, příbuznému) svezení, domluvte se s kamarády a jejich rodiči. Společná cesta do školy či do práce utíká rychleji. Navíc, s každou další osobou v autě se snižují náklady, přičemž spotřeba energie a s ní spojené znečištění zvyšujete minimálně.
2.  Jezdíte společně s rodiči automobilem, vy do školy a oni do práce? Jedete nakupovat, na fotbalový trénink či na návštěvu k příbuzným? Snažte se to spojit dohromady. Cesty naplánujte tak, abyste zvládli více věcí najednou a najeli méně kilometrů. Všichni ušetříte čas a pomůžete životnímu prostředí.
3.  Bydlíte ve městě? Pak rozhodně nepotřebujete velký off-road s pohonem 4x4. Pro městský provoz je vhodnější malý automobil, výhody většího se ve městě neprojeví. Naopak, budete věčně hledat místo k parkování a vaše náklady na palivo jen porostou.
4.  Pokud měníte olej, brzdovou kapalinu, autobaterii nebo pneumatiky automobilu doma, mějte se na pozoru. Tyto látky jsou velmi nebezpečné pro životní prostředí. Nakládejte s nimi proto jako s nebezpečným odpadem. Do přírody rozhodně nepatří!
5.  K ručnímu mytí a ošetřování povrchu karosérie automobilu používejte čistou vodu, a biologicky rozložitelné přípravky nebo produkty se značkou ekologicky šetrný výrobek. V jiných případech jezděte do automatizovaných myček, které jsou vybaveny čističkami odpadních vod.
6. Vyzkoušejte spolujízdu. Na jednorázové nebo pravidelné cesty nabídněte místo ve svém voze nebo si vyhledejte požadovanou trasu a využijte, že někdo jede stejným směrem a nechte auto doma. Najděte si svého spolujezdce a sdílejte nejen své auto.