Pohledy na vybrané téma

Doprava a volný čas

S dopravou úzce souvisí i množství volného času a naše nároky na jeho trávení. Volný čas vyplňujeme různými aktivitami, jako je sport, rekreace nebo zábava. Většinu z nich uskutečňujeme mimo naše bydliště, zvláště pokud se jedná o prázdniny či dovolenou. Proto se budeme věnovat především dopravě spojené s turismem a cestovním ruchem.

Ještě před 20 lety byla cesta na dovolenou letadlem přinejmenším nadstandardem. V současné době je již naprosto normální a běžné, že na dovolenou létáme. Cestovní ruch je tak jednou z nejvýznamnějších příčin rozvoje letecké dopravy. Ta má významný vliv na životní prostředí, hlavně pokud jde o emise skleníkových plynů.

Hlavními trendy v cestovním ruchu v posledních letech je stoupající důraz klientů na kvalitu a rostoucí podíl letecké dopravy při přepravě na dovolenou. Lidé stále více dávají přednost kratší dovolené v lepším hotelu, ale třeba i vícekrát za rok, což opět zvyšuje poptávku po dopravě.

Za dostupností letecké dopravy stojí kromě rostoucí konkurence na trhu i rozvoj tzv. charterové dopravy, resp. služeb nízkonákladových aerolinek (low-cost airlines). Jejich výhoda, kterou je především nízká cena, spočívá v tom, že cestovní kancelář si u letecké společnosti dopředu zamluví a zaplatí celé letadlo. Tím letecké společnosti odpadají náklady spojené se získáváním klientů a rizika spojená s nevytížením letadla. Cena letenky pak může být levnější než u konkurence. 

 

Obrázky
Obr. 1 Nízkonákladové letecké společnosti udělali z létání levnou a dostupnou záležitost  (Airbus  A320, Ben Gurion International Airport)
Obr. 1 Nízkonákladové letecké společnosti udělali z létání levnou a dostupnou záležitost (Airbus A320, Ben Gurion International Airport)
Autor: Michaelg2588
Odkazy