Pohledy na vybrané téma

Environmentální zóny

Řada měst se zaměřuje na omezení pohybu nejvíce znečišťujících aut ve svých centrech, které jsou hlavním zdrojem emisí a hluku. Tyto tzv. environmentální, nízkoemisní nebo také zelené zóny, se od roku 2008 zavádí v německých městech (např. Berlín, Hannover) a jejich počet se stále rozšiřuje.

Do těchto zón nesmějí vjíždět těžká nákladní vozidla a dále osobní automobily, které nesplňují určité limity vypouštěných emisí, především prašných částic. Pokud chcete vjet automobilem do této zóny, musíte si obstarat speciální nálepku na čelní sklo (podobná dálničním známkám). Zelená označuje nejmodernější vozy, žlutá a červená pak starší a více znečišťující vozidla. Při vjezdu do zóny je vyznačeno, jakou známku pro vjezd potřebujete. Někde vám stačí i červená, někde musíte mít jen zelenou. Pokud nemáte nálepku, hrozí vám při vjezdu do zelené zóny pokuta a trestné body. To platí i v případě, že vozidlo splňuje emisní standardy, avšak nemá vylepenou nálepku. Nálepku pro vjezd do německých měst lze zakoupit i v ČR na Stanicích technické kontroly (STK) za cenu kolem 300 Kč.

V ČR se dle tohoto vzoru chystá k zavedení environmentálních zón hlavní město Praha. Tuto možnost však mají i jiné obce. Vjezd do centra Prahy by měl být zpoplatněn od roku 2014 a týkal by se i motocyklů. Zcela zakázáno vjíždět do centra města by měla vozidla s dieslovým motorem s rokem výroby starším jak 1997 a automobily s bezínovým motorem vyrobené před rokem 1993. Průměrné stáří aut v ČR je přitom cca 14 let. Poplatek za získání plakety do nízkoemisní zóny v případě Prahy byl prozatím stanoven na 80 Kč.

 

Obrázky
Obr. 1 Značka Umweltzone v Německu
Obr. 1 Značka Umweltzone v Německu
Autor: Hundehalter
Odkazy