Pohledy na vybrané téma
Navigace sekce

Jak poznáme výrobek z ČR?

Podle výzkumů je v ČR český původ potravin důležitý pro 53 % domácností, přitom před rokem to tvrdilo jen 42 % domácností. Nejjednodušším způsobem jak poznat, odkud to které zboží je, je podívat se na obal a vyhledat informaci o tom, kde bylo vyrobeno. Je pravdou, že často tam najdete nápis „Made in China“, který se dnes stal už téměř samostatným logem – součástí globální abecedy značek. My však hledáme zboží z ČR. Jednoduchým pomocníkem jsou nám opět značky. V současné době je jich celkem pět a sledují kromě původu výrobku i jeho kvalitu.

  • Značka Nadačního fondu Český výrobek se snaží zviditelňovat české výrobce nejen na našem trhu. Podmínkou je, že firma musí být stoprocentně česká, výhradně s českým kapitálem.
  • Logo "Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou ČR" zaručuje maximální možný podíl českých surovin v potravinářských produktech pocházejících výhradně od českých výrobců.
  • Značkou Regionální potravina jsou označovány výhradně potraviny, které zaručují místní jedinečnost a domácí kvalitu. Uděluje se v rámci krajů ČR a odkazuje především na místní speciality.
  • Samostatné logo Český výrobek zaručuje, že výrobek je vyroben v České republice a výrobce zaměstnává české zaměstnance.
  • Místní výrobek je značka, která se uděluje českým výrobkům s regionální tradicí. Jelikož se jedná o místní potraviny a tradičně vyráběné výrobky (např. šperky, keramika, dřevěné, skleněné nebo textilní výrobky), klade se důraz i na šetrnost vůči přírodě a životnímu prostředí.