Pohledy na vybrané téma

Pohon strojů a přístrojů

Energie je potřeba pro pohon všech strojů a přístrojů. I pouhé autíčko na klíček využívá energii – tu kterou jste vynaložili, abyste ho natáhli. Nemalý díl energie však také spotřebuje samotná výroba strojů a přístrojů.

Že automobily nejezdí na vodu, všichni víme. Benzín nebo motorová nafta se také používá pro pohon spalovacích motorů domácích zařízení, jako jsou sekačky, motorové pily, křovinořezy, a pro pohon ostatních zemědělských (traktory, kombajny) a stavebních strojů (autojeřáby, bagry, naftové generátory atd.).  

Naprostá většina přístrojů, jež se dají najít v každé domácnosti, používá pro svůj provoz elektřinu (domácí elektronika, kuchyňské spotřebiče, počítače atd.). Elektřina však také napájí např. elektrické lokomotivy, tramvaje, důlní stroje i obří uhelná rypadla nebo třeba montážní linky v automobilce. V průmyslu mohou být výrobní zařízení poháněna i parou, teplem z vlastní teplárny, odpadním teplem z jiného procesu a dalšími zdroji. Stroje zkrátka ovládly výrobní proces. Práci, kterou dříve vykonával člověk, nyní již z velké míry dělají za něj.

 

Obrázky
Obr. 1a Historický šicí stroj
Obr. 1a Historický šicí stroj
Obr. 1b Současný šicí stroj
Obr. 1b Současný šicí stroj
Autor: Médéric Boquien
Odkazy