Pohledy na vybrané téma

Pravidla ekonomické jízdy

Když už nastoupíte do automobilu, měli byste mít na mysli, že způsob jízdy, a tedy i spotřeba paliva, ovlivňuje nejen rodinný rozpočet, ale i životní prostředí. Pro jakékoliv auto totiž platí, že při stoupající spotřebě paliva rostou i jeho emise škodlivých látek. Přestože si na svůj vlastní automobil možná ještě nějakou dobu počkáte, dali jsme dohromady pár užitečných rad, které si můžete zapamatovat, nebo je říci třeba svým rodičům.

1.  Jezděte úsporně. Prudce nezrychlujte ani nebrzděte, úspora času je jen minimální. Sportovní jízda je nebezpečná,  nákladná a k životnímu prostředí nešetrná. Optimální je plynulá jízda na nižší otáčky. Rozdíl v čase dojezdu mezi rychlostí 130 a 150 km/h na trase Praha - Brno je pouze 12 minut.

2.  Snažte se zamezit jízdám na krátkou vzdálenost. Spotřeba paliva i produkce škodlivin je nejvyšší v prvních kilometrech jízdy a také při jízdě v koloně. Cestovat automobilem na krátké vzdálenosti (cca do 2 km) je velmi neekonomické, neekologické, a navíc opotřebení vozidla a ztráta jeho hodnoty jsou mnohem rychlejší.

3.  Ve stojící koloně, před železničním přejezdem, při čekání na spolujezdce, nakládání zavazadel atd. je vhodné vypnout motor. Pokud to není nutné, nepoužívejte energeticky náročná zařízení v autě. Klimatizace, ale také vyhřívání sedaček, vyhřívání zadního skla, to vše zvyšuje spotřebu.

4.  Nenechávejte auto stát a zahřívat jeho motor před jízdou. Zvyšujete tím spotřebu paliva a zbytečně produkujete emise. Motor po nastartování dosáhne své pracovní teploty nejlépe a nejrychleji plynulou jízdou.

5.  Zahrádka, střešní box a jiná podobná příslušenství také zvyšují spotřebu paliva. Pokud tyto doplňky nepoužíváte, je vhodné je odstranit. Rovněž nepotřebný náklad v zavazadlovém prostoru způsobuje zátěž a zbytečně zvyšuje spotřebu.

6.  Věnujte pozornost technickému stavu vozidla, pravidelně navštěvujte autoservis, udržujte dostatečný tlak v pneumatikách. Vozidlo v dobrém technickém stavu má nižší spotřebu paliva a nižší emise. Navíc je jízda s ním bezpečnější a prevencí předcházíte případným vyšším nákladům na opravy závad způsobených špatnou údržbou.

Více informací o tom, jaké auto je nejekologičtější, se dozvíte v kapitole Ecorating.
  

Obr. 1 Tipy na úsporu paliva

Najděte na obrázku automobilu místa, která mohou ovlivnit spotřebu paliva a zjistěte, proč tomu tak je.

 

Zdroj: CENIA, www.saabweb.cz