Pohledy na vybrané téma
Navigace sekce

Šetrná doprava

I s dopravou je spojena spotřeba, na které se dá ušetřit jak životní prostředí, tak vlastní peněženka. Většina z nás má na výběr a může si vybírat z několika způsobů dopravy ten nejúčelnější a nejšetrnější. Největší nabídka je ve městech. Nejšetrnější, nejzdravější a nejlevnější je na krátké vzdálenosti chodit pěšky a na delší (několik kilometrů) jezdit na kole. Další na řadě je městská hromadná doprava. I autem jde jezdit chytře a ekologicky. Navíc není nutné ho přímo vlastnit. Stačí ho sdílet se skupinou lidí v rámci, tzv. carsharingu. S jedním autem si tak pohodlně vystačí dvě až tři rodiny. A náklady na vlastnictví auta (pojištění, servis, povinné ručení) si tak rozdělí mezi sebou. Ať už jezdíme autem vlastním nebo sdíleným, málo nebo hodně, je dobré dodržovat pravidla ekonomické jízdy.

A pokud nemáme ani auto ani peníze, ještě je tu spolujízda nebo autostop. Cestovat na velké vzdálenosti se tak dá v podstatě zadarmo a navíc trochu ulevíme i životnímu prostředí.

Samostatnou kapitolou je letecká doprava. Pokud pro cestu lze použít i jiných prostředků (např. pokud necestujeme dále než 1000 km nebo do zámoří), je lepší zůstat při zemi.