Pohledy na vybrané téma

Světlo

Světlo k nám přichází ze Slunce, které je jeho přirozeným zdrojem a spolu s otáčením zeměkoule určuje střídání dne a noci. V zimních měsících, kdy je krátký den a soumrak nastává velmi brzy, či v arktických oblastech, kde je součástí života období polárních nocí, je však světlo Slunce nedostačující. Naši předci proto začali používat jako zdroj světla oheň. Zdroje světla, které člověk ve své historii využíval, se postupně měnily a modernizovaly. Pokrok vědy nás od svíčky, přes petrolejovou lampu a žárovku, dovedl až k dnešním zářivkám, xenonům a diodám.

V současné době používáme světlo stále k tomu, abychom viděli i za tmy. Potřebujeme jej ale i v dalších oblastech života, např. k podsvícení displejů elektrospotřebičů. Světlo nám umožňuje vysokorychlostní přenos internetu (optické kabely), díky světlu můžeme sledovat televizi nebo fotografovat. Světlo používáme i k řízení dopravy, v medicíně nebo laserové technice, např. k řezání kovů. Určitě znáte také laserové tiskárny nebo laserové zabezpečovací systémy.

Nejčastěji používáme světlo k osvětlování měst, budov, ulic a silnic. V domácnostech tvoří náklady na svícení „pouze“ cca 18 % celkové spotřeby energie (viz graf 1).