Pohledy na vybrané téma

Textilní průmysl

Textilní průmysl se zabývá zpracováním a využitím textilních vláken. Kromě oblečení (oděvní průmysl) vyrábí i bytové textilie (např. koberce, záclony), průmyslové textilie, ochranné pomůcky (např. rukavice), lana a další výrobky. Textilní průmysl je dodavatelem nábytkářského průmyslu (čalounění nábytku) i automobilového průmyslu.

Základní surovinou textilního průmyslu jsou textilní vlákna, která můžeme rozdělit na přírodní a umělá. Přírodní textilní vlákna mohou být rostlinného (na bázi celulózy) i živočišného původu (proteinová). Nejrozšířenějším vláknem rostlinného původu je bavlna, vyráběná ze semen keře bavlníku (obr. 1). Dalšími rostlinami, ze kterých se textilní vlákna získávají, jsou například len, juta nebo konopí, u kterých využíváme jejich lýko. Z vláken živočišného původu je velmi rozšířená vlna, získávaná ze srsti ovce domácí, nebo hedvábí, pocházející z výměšků žláz motýla bource morušového (obr. 2). Umělá textilní vlákna jsou produktem chemického průmyslu. Nejrozšířenější jsou polyester, polyamid a viskóza.

V ČR je textilní průmysl tradičně nejrozšířenější v severní části země – zejména v Libereckém, Královehradeckém a Olomouckém kraji. K textilnímu a oděvnímu průmyslu lze přiřadit i výrobu obuvi. V České republice zastupuje obuvnický průmysl zlínská firma Baťa s tradicí již od roku 1894, která je v současné době nadnárodním koncernem, působícím v 68 zemích světa.

 

Obrázky
Graf 1 Produkce bavlny dle států – TOP 5 [%]
Graf 1 Produkce bavlny dle států – TOP 5 [%]
Obr. 1 Bavlník
Obr. 1 Bavlník
Největším producentem a vývozcem bavlny jsou USA. Kolem 90% této produkce pochází z polí, kde se pěstuje GMO bavlna. V roce 2013 USA vyprodukovaly tolik bavlny, že by to vystačilo na výrobu cca 9,4 milionů kusů triček.
Autor: David Nance
Obr. 2 Kukly motýla Bource morušového, ze kterých se vyrábí hedvábí
Obr. 2 Kukly motýla Bource morušového, ze kterých se vyrábí hedvábí
Autor: Krish Dulal
Obr. 3 Sklizeň jutovníku (Bangladéš)
Obr. 3 Sklizeň jutovníku (Bangladéš)
Jutovník se pěstuje na plantážích a lze jej sklízet již 120 dní od jeho vyklíčení. Z objemu celosvětové produkce rostlinných vláken jsou jutová hned na druhém místě za bavlněnými.
Autor: Shahnoor Habib Munmun
Odkazy