Pohledy na vybrané téma
Navigace sekce

Úsporné spotřebiče

Všechny elektrospotřebiče, jak již vyplývá z jejich názvu, spotřebovávají elektrickou energii. Ovšem pro dosažení stejné služby potřebují odlišné množství energie. To znamená, že na první pohled stejná chladnička nebo televizor mohou mít, a v praxi také často mají, různou spotřebu. Spolehlivé údaje o spotřebě elektřiny můžeme zjistit přímo na samotném výrobku, neboť v ČR je, stejně jako v zemích Evropské unie, povinné u většiny domácích elektrických spotřebičů zveřejnit při jejich prodeji údaje o jejich provozní náročnosti v podobě energetického štítku spotřebiče (viz obr. 1).

Štítky jsou opatřovány automatické pračky, sušičky prádla, chladničky, mrazničky, myčky nádobí, elektrické trouby, elektrické ohřívače vody a zdroje světla, předřadníky k zářivkám, klimatizační jednotky a televizory.

A co všechno se ze štítku dozvíme? Zejména spotřebu energie a zařazení výrobku do energetické třídy. Každý výrobek má kategorie energetické náročnosti odstupňované písmeny A až G, přičemž A jsou ty nejúspornější. Na trhu se však již můžeme setkat i s kategorií A+ až A+++, které jsou ještě úspornější než A.

Další údaje, které energetické štítky obsahují, jsou například u chladniček roční spotřeba energie, objem úložných prostor a hlučnost, u praček spotřeba vody a hlučnost, u zdrojů světla průměrná životnost a světelný tok, u televizorů stand-by spotřeba, atd.

 

Obrázky
Graf 1 Doba návratnosti pořízení energeticky úspornější lednice
Graf 1 Doba návratnosti pořízení energeticky úspornější lednice xls; 46kB
Graf znázorňuje náklady na elektřinu u starší lednice s vyšší spotřebou a u nové lednice, která má energetickou třídu A+. V grafu je zohledněna cena nové lednice a náklady provoz obou chladniček. V okamžiku protnutí obou linií se vrátila investice do nové lednice a začínáme spořit.
Zdroj: Výpočet CENIA, 2012
Obr. 1 Energetický štítek pro chladničku
Obr. 1 Energetický štítek pro chladničku
Odkazy