Pohledy na vybrané téma

Výroba pryže a plastů

S plasty, zvanými lidově též „umělá hmota“ a s výrobky z pryže neboli gumy se setkáváme doslova na každém kroku. Najdeme je v domácnosti, v autě, ve veřejných dopravních prostředcích, jsou součástí budov i jejich vnitřního vybavení. Nosíme je i v kapse v podobě mobilního telefonu.

Plasty mají oproti jiným materiálům (např. kovům, dřevu, sklu, keramice atp.) velkou výhodu. Jsou totiž snadno tvarovatelné, tzv. plastické, od čehož je odvozen i jejich název. Společně s nižší hmotností a dalšími příznivými vlastnostmi, včetně nízké ceny, je to předurčuje k opravdu širokému využití. Chemicky jsou plasty tvořeny tzv. polymery, což jsou makromolekulární látky tvořené řetězci molekul uhlovodíků nebo látek z nich odvozených. Základní surovinou pro výrobu plastů je ropa, a tak i když plasty jsou zcela syntetické, jsou vyrobeny z přírodního materiálu.

Pryž (guma) se vyrábí z přírodního nebo syntetického kaučuku. Kromě pneumatik pro dopravní prostředky se pryž využívá pro výrobu přepravních pásů v průmyslových podnicích i skladech (i např. madlo v metru), pro izolaci oken, k tlumení hluku a vibrací, jako izolační materiál ve vodních i plynových potrubích a má celou řadu dalších využití.

Největšími výrobci plastů v České republice jsou Unipetrol RPA Litvínov, Synthos Kralupy (vyrábí i syntetický kaučuk) a Spolana Neratovice. Největším podnikem vyrábějícím pneumatiky v ČR je Barum Otrokovice, výrobou a zpracováním pryže se zabývají také Gumárny Zubří nebo ZPC Rožnov, který vyrábí autokoberce.

 

Obrázky
Obr. 1 Kaučukovník – odkapávající syrový kaučuk
Obr. 1 Kaučukovník – odkapávající syrový kaučuk
Autor: PRA
Obr. 2 Kaučukové plantáže v Malajsii
Obr. 2 Kaučukové plantáže v Malajsii
Obr. 3 Synthos Kralupy – noční snímek provozu Styren III
Obr. 3 Synthos Kralupy – noční snímek provozu Styren III
Odkazy