Pohledy na vybrané téma
Navigace sekce

Vytápění budov

Vzhledem k tomu, že naprostá většina energie, která se týká provozu budov, se spotřebuje na jejich vytápění, je vhodné věnovat úsporám energie v této oblasti pozornost.

Co se týče vytápění, je zde, kromě volby paliva, důležitá především technologická vyspělost a účinnost kotle. Dá se tak ušetřit spousta zdrojů. Výroba a cena tepla není totiž právě levná. Nejekologičtějším palivem s nejnižšími emisemi je zemní plyn. Kotle na uhlí či elektřinu již dávno nejsou tím nejhorším řešením. Elektrické přímotopy lze nahradit moderním akumulačním kotlem nebo teplovodním kotlem s vysokou účinností. Podobně u vytápění plynem lze zvolit lepší, i když o něco dražší, kondenzační plynový kotel. Okrajovou, byť stále populárnější, formou vytápění je instalace a využívání tepelných čerpadel či solárních systémů. U těchto ekologických zdrojů tepla může odradit jejich vysoká pořizovací cena, provozem se investice do zařízení však postupně vrací. Přísun energie pak máme totiž zadarmo.

Co je rovněž důležité, je samotný způsob topení, tedy to, zda a jak dokážeme regulovat proces hoření. Nejefektivnější jsou a nejnižší ztráty mají různé poloautomatické a plně automatické topné jednotky a zařízení. Takových je na trhu dnes již dostatek. Jsou to např. zplyňovací kotle na dřevo nebo kotle se šnekovým dopravníkem, které si palivo (rostlinné peletky nebo uhlí) „přikládají“ dle aktuální potřeby samy. Záleží i na způsobu regulace teploty resp. výkonu kotle. U automatických kotlů (plynových, elektrických i těch na tuhá paliva) se nabízí mít termostat přímo v místnosti. Každá místnost by však měla mít svou určitou teplotu, podobně jako má svou ideální pracovní teplotu konkrétní palivo i kotel.

Tab. 1   Doporučené teploty pro trvale užívané obytné budovy

Druh vytápěné místnosti Obývací  místnosti  Kuchyně, kuchyňské kouty  Koupelna  WC (samostatné) Vedlejší místnosti (předsíň, chodby aj.) Schodiště
Teplota vzduchu (°C) 20 20 24 18 15 10

 

Obrázky
Obr. 1 Obvyklé úniky při tepelných ztrátách budov
Obr. 1 Obvyklé úniky při tepelných ztrátách budov
Vedle dopravy a průmyslu se spotřebuje nejvíce energie na provoz budov. Topení, chlazení a osvětlení obytných a nebytových budov spotřebuje v technologicky vyspělých státech přibližně 35–40 % veškeré energie.
Zdroj: EkoWATT
Odkazy