Pohledy na vybrané téma

Zábava a sport

Kolik energie spotřebuje kolotoč? Jaká je spotřeba elektřiny v kině? Kolik energie se spotřebuje během jednoho večera na diskotéce? Energie „teče“ na každém kroku a zábava není výjimkou.

Čím je společnost bohatší, tím více času, peněz a s tím související energie vynakládá na volný čas. Lidé mají mnoho koníčků: cestují, provozují sporty, chodí za kulturou apod. Je dobré si uvědomit, že i při těchto činnostech se spotřebovává často velké množství energie.

Energii potřebujeme k tomu, abychom si mohli poslechnout hudbu, podívat se na film či internet, nebo si nafotit partu svých přátel. Energii však využíváme i k cestování, které je spojeno s cestovním ruchem v turistickém průmyslu. Dnes však už neplatí, že kvůli zábavě musíme vždy opouštět svůj domov. Moderní technologie nám umožňují „konzumovat“ zábavu i z pohodlí našeho pokoje. Nemysleme si však, že tím energii nespotřebováváme. Mezi 40 největšími odběrateli elektřiny jsou v ČR i dvě společnosti provozující telekomunikační služby.

Energie provází i sport. Není to jen síla lidských svalů nebo atmosféra dostihových závodů. Velké množství energie se spotřebovává zejména při takzvaných technických sportech, jako jsou motoristické a letecké sporty, k osvětlení hal nebo třeba k zasněžování sjezdovek a zavlažování golfových hřišť.

 

Obrázky
Obr. 1 Na diskotéce proudí zejména elektřina
Obr. 1 Na diskotéce proudí zejména elektřina
Odkazy