Navigace:

Vývoj krajiny

O vývoji krajiny by se daly psát romány – zúžíme proto náš pohled na období od poloviny třetihor. To je doba, kdy se na planetě objevil první člověk rodu Homo. Krajina byla tehdy různorodá a vypadala na dnešní poměry velmi exoticky. Zatímco na části území byla souš, ve východních Čechách a na Moravě se rozprostíralo nefalšované moře. Představte si, že na našem území bouřily sopky! A nebylo jich málo. Některé z nich se dochovaly do dnešní doby. Přibližně před půl milionem let začal severní oblasti našeho území „okupovat“ pevninský ledovec. Když se poměry zklidnily, začal nenápadně, krůček po krůčku do vývoje krajiny promlouvat jiný prvek. Hádáte-li člověk, máte pravdu.

Externí odkazy kapitoly 'Vývoj krajiny':

Typy krajiny podle reliéfu - Geoportál - externí odkaz Garantované odkazy Zdroj: CENIA V mapové aplikaci hledejte v rubrice Tematické úlohy - Životní prostředí - Typologie české krajiny.
Hra Ledovec - externí odkaz Garantované odkazy Zdroj: CENIA Víte, co jsou glaciální relikty? Pokuse se je v naší hře v krajině najít a určit.

Podčlánky kapitoly 'Vývoj krajiny':

Patička: