Navigace:

Přehledy údajů o srážkách, statistika

Byl poslední rok suchý, nebo deštivý? Zkuste to odhadnout, a pak svůj dojem porovnat s dalšími roky. Často se můžeme splést – vzpomeneme si více na déšť ve volných dnech - a ani odhadnout intenzitu deště není jednoduché. Ze zkušenosti víme, že intenzivní déšť většinou trvá kratší dobu. Na území našeho státu neprší rovnoměrně, deštivé jsou hlavně horské oblasti (Jizerské hory, Beskydy), naopak na Jižní Moravě, Žatecku nebo Rakovnicku naprší i 4x méně. Podrobně to ukazuje srážková mapa za poslední rok (zahrnuje kromě deště i pevné sněhové srážky). Na druhé mapce najdete srovnání posledního roku s běžnými srážkami.

Obrázky ke kapitole 'Přehledy údajů o srážkách, statistika':

Roční srážkové úhrny, 1996 - 2006 Roční srážkové úhrny, 1996 - 2006 - detail do nového okna
Zdroj: ČHMÚ
Porovnání ročních srážkových úhrnů v Čechách a na Moravě v letech 1996-2006.
Roční úhrny srážek v r. 2006 Roční úhrny srážek v r. 2006 - detail do nového okna
Zdroj: ČHMÚ
Čím tmavší barva, tím více vody na daném místě napršelo.
Úhrn srážek v procentech normálu 1961–1990 v r. 2006 Úhrn srážek v procentech normálu 1961–1990 v r. 2006 - detail do nového okna
Zdroj: ČHMÚ
V některých letech se mohou srážky v některé části ČR výrazně lišit od běžného roku. Intenzita modré znamená odchylku od běžných srážek v daném místě. Byl u vás poslední rok deštivý či spíše suchý? Poznali byste to jen z mapky srážek?

Soubory ke kapitole 'Přehledy údajů o srážkách, statistika':

Statistická ročenka životního prostředí, kapitola VODA, 2007Zdroj: MŽP, ČSÚ, CENIA pdf Další údaje nalezenete v aktuální Statistické ročence životního prostředí.
7.25 MB

Patička: