Vliv odpadů na kvalitu ovzduší
Když se mluví o ovzduší, můžeme často zaslechnout slovo emise
. Emise jsou látky, které unikají do ovzduší a tím jej znečišťují. Nejvýznamnější podíl na emisích z odpadů do ovzduší mají biologicky rozložitelné odpady a odpady spalované ve spalovnách. Při rozkladu biologických složek se z odpadu uvolňují skleníkové plyny (zejména metan
(CH4) a oxid uhličitý
(CO2)), které jsou jednou z příčin skleníkového efektu
. Metan a CO2 do ovzduší unikají jak při skládkování, tak kompostování. Tyto emise lze snížit řízeným nakládáním s těmito odpady, například v bioplynových stanicích. Na skládce se emisím částečně zabraňuje jímáním skládkového plynu, který se dále energeticky využívá.
Emise vznikají i při spalování odpadů. Ve spalovnách se odpady spalují při vysoké teplotě, celý proces je automaticky řízen a průběžně monitorován a spaliny se následně čistí. Problém však nastává při nelegálním spalování odpadů v domácnostech, které zakazuje jak zákon o odpadech, tak zákon o ovzduší a které někteří z nás využívají jako levný zdroj tepla. Levný je však jen na první pohled. V důsledku za něj zaplatíme mnohem více v podobě poškozeného zdraví sebe i našich blízkých. Speciálním a nebezpečným případem vlivu odpadů na kvalitu ovzduší jsou požáry skládek a úložišť odpadů.