Třídění odpadů
Tříděním odpadů zamezíme tomu, aby materiály, které jsou znovu použitelné (recyklovatelné) skončily na skládkách bez dalšího využití nebo ve spalovnách odpadů, kde se z nich vyrábí energie. Suroviny z nevyužitého odpadu se pak musí nahrazovat novými zdroji materiálů, jejichž získávání klade další nároky na životní prostředí.
Díky výrazné podpoře systému třídění komunálních odpadů ve městech a obcích je možné tyto odpady třídit minimálně do tří skupin: na papír, sklo a plasty. V některých sídlech jsou navíc sbírány také odpady z tetrapaků, více druhů skla (bílé a barevné) nebo biologicky rozložitelné odpady. Úspěšnost tříděného sběru odpadů v ČR a stále se zvyšující podíl vytříděných odpadů dokládá graf 1. Třídění odpadů je první podmínkou recyklace. To, jak se s odpadem naloží dále (míra dosažené recyklace), závisí zejména na správnosti vytřídění, kvalitě materiálu a v neposlední řadě také na ekonomické situaci na trhu druhotných surovin. Do jaké míry se vytříděné odpady nadále recyklují nebo jinak využívají, ukazuje graf 2. Po vytřídění recyklovatelných složek z komunálního odpadu zůstane zbytkový (směsný) komunální odpad. Ten končí na skládkách anebo ve spalovnách odpadů.
Výhodou třídění je, že vám doma v koši vzniká daleko méně odpadu a nemusíte jej tak často vynášet. Lépe je zajít jednou se třemi koši, než třikrát s jedním.
Graf 1: Vzniklé obalové odpady a struktura jejich složení, ČR [t]

Nejsou dostupná aktuální data.
Zdroj: ISSaR