Přenos tepla
Ponoříme-li do sklenice s nápojem kostku ledu, klesá teplota nápoje a roste teplota ledu, který nakonec v nápoji roztaje a vzniklá voda má stejnou teplotu jako nápoj. Co se děje?
Teplo se šíří vždy z teplejšího místa do místa s nižší teplotou. Tento přenos trvá, dokud se obě teploty nevyrovnají. Tomuto stavu říkáme teplotní rovnováha.
Přenos tepla může probíhat třemi způsoby nebo jejich kombinacemi:
-
Tepelná výměna vedením
Vedením se teplo šíří v pevných látkách, v kapalinách i v plynech. Tepelná vodivost látek závisí na jejich měrné tepelné kapacitě. Typickým příkladem využívání tepelné výměny vedením je zimní oblékání. Teplé oblečení nás izoluje od prostředí – ztrácíme méně tepla a „cítíme se zahříváni“.
-
Tepelná výměna zářením
Tepelná výměna se uskutečňuje vysíláním a pohlcováním elektromagnetického tepelného záření a je možná i ve vakuu. Nejznámějším příkladem tohoto jevu je ohřívání zeměkoule zářivým teplem ze Slunce. Dalším příkladem přenosu tepla zářením jsou koupelnové infrazářiče.
-
Tepelná výměna prouděním
Tento jev lze pozorovat například při zahřívání kapaliny nebo plynu v tíhovém poli. Chladnější kapalina nebo plyn mají větší hustotu a proto klesají dolů. Odtud vytlačují teplejší kapalinu nebo plyn vzhůru. Proto je například v místnosti u země chladnější vzduch než u stropu. Pro rychlejší přenos tepla se používá nuceného proudění, vyvolaného vnější silou (např. teplá voda je poháněna v potrubí pro vytápění budov čerpadlem).
Obrázky
Odkazy
Odkazy |
 |
Přenos vnitřní energie v Encyklopedii fyziky |
|
|