Hutnický průmysl
Hutnický průmysl (též metalurgie, metalurgický průmysl) je zaměřen na získávání a zpracování kovů z kovových rud. Jelikož rudy se těží, znamená to, že kovy, se kterými se každodenně setkáváme, mají přírodní původ a vznikly v dávné historii planety Země. Výrobky hutního průmyslu jsou například dráty, plechy, kovové trubky, traverzy, kolejnice nebo tzv. ingoty, což jsou odlitky kovu určené k dalšímu zpracování. Tyto výrobky využívají další průmyslová odvětví, zejména strojírenství, zpracování kovů (kovodělný průmysl) nebo výroba dopravních prostředků.
Hutnický průmysl je možné rozdělit na hutnictví železa a oceli (tzv. černá metalurgie), která produkuje asi 95 % objemu hutní výroby na celém světě. Surové železo se vyrábí ve vysokých pecích (obr. č. 1 a 2). Železo se dále zpracovává na ocel, což je slitina železa (Fe), uhlíku (C) a malého procenta dalších prvků, jako jsou hliník (Al), mangan (Mn), křemík (Si), chrom (Cr) nebo nikl (Ni) (tzv. legovací příměsi), které vylepšují fyzikálně-chemické vlastnosti oceli. K výrobě oceli se používá i železný šrot, čili odpad.
Druhou skupinou je hutnictví neželezných kovů, kam patří výroba hliníku (Al), cínu (Sn), olova (Pb), niklu (Ni) nebo rtuti (Hg). Objemem zanedbatelné, ovšem významem rozhodně nikoliv je odvětví zaměřené na získávání a zpracování vzácných kovů - zlata (Au), stříbra (Ag) a platiny (Pt).
Centry hutní výroby v ČR je Ostravsko-karvinská pánev a Kladensko, kde je toto průmyslové odvětví napojeno na zdroje černého uhlí. Mezi velké podniky tohoto oboru patří např. Arcellor Mittal v Ostravě, Vítkovice Steel nebo Třinecké železárny.