Textilní průmysl
Textilní průmysl se zabývá zpracováním a využitím textilních vláken. Kromě oblečení (oděvní průmysl) vyrábí i bytové textilie (např. koberce, záclony), průmyslové textilie, ochranné pomůcky (např. rukavice), lana a další výrobky. Textilní průmysl je dodavatelem nábytkářského průmyslu (čalounění nábytku) i automobilového průmyslu.
Základní surovinou textilního průmyslu jsou textilní vlákna, která můžeme rozdělit na přírodní a umělá. Přírodní textilní vlákna mohou být rostlinného (na bázi celulózy
) i živočišného původu (proteinová). Nejrozšířenějším vláknem rostlinného původu je bavlna, vyráběná ze semen keře bavlníku (obr. 1). Dalšími rostlinami, ze kterých se textilní vlákna získávají, jsou například len, juta nebo konopí, u kterých využíváme jejich lýko. Z vláken živočišného původu je velmi rozšířená vlna, získávaná ze srsti ovce domácí, nebo hedvábí, pocházející z výměšků žláz motýla bource morušového (obr. 2). Umělá textilní vlákna jsou produktem chemického průmyslu. Nejrozšířenější jsou polyester, polyamid a viskóza.
V ČR je textilní průmysl tradičně nejrozšířenější v severní části země – zejména v Libereckém, Královehradeckém a Olomouckém kraji. K textilnímu a oděvnímu průmyslu lze přiřadit i výrobu obuvi. V České republice zastupuje obuvnický průmysl zlínská firma Baťa s tradicí již od roku 1894, která je v současné době nadnárodním koncernem, působícím v 68 zemích světa.