Pohledy na vybrané téma

Papírenský průmysl

Bez papíru si lze stěží život představit. Nic bychom nezabalili do krabice, nepřečetli bychom si knížku, nezapsali poznámku do notesu, ani si neutřeli ruce do papírového ubrousku. Víte však, že papír má hodně společného s přírodními vlákny tvořící oděvy?

Papír se vyrábí zhutněním vláken přírodního původu, z tzv. buničiny, která se získává ze dřeva. Základem buničiny je celulóza, což je polysacharid, který tvoří rovněž základ textilních vláken a který je základní stavební součástí buněčných stěn. Kromě celulózy obsahuje buničina i lignin (látka zajišťující dřevnatění buněčných stěn) a přírodní pryskyřice. Papírenské výroby zahrnují výrobu papíru a výrobků z papíru, jako jsou krabice, lepenka, hygienické potřeby i kancelářské potřeby. Papír se dá vyrábět i recyklací. Problém je však v tom, že čím více recyklacemi projde, tím méně je kvalitní.

Aby měl papír požadované vlastnosti, je nutné v papírenské výrobě surovou buničinu chemicky upravit a zbavit ji nežádoucích příměsí. Při chemických úpravách se používají sulfáty (sloučeniny síry), k bělení buničiny se používá chlor (Cl) a jeho sloučeniny. Využití sulfátů způsobuje, že papírenskou výrobu provází charakteristický zápach šířící se v okolí závodů. Nejznámější papírnou v ČR je papírna ve Štětí v okrese Litoměřice.

 

Obrázky
Obr. 1 Papírna Štětí
Všechny papírny potřebují velké množství vody. Ve Štětí ji berou z Labe. Tato papírna denně produkuje přes 1 200 tun buničiny a více než 1 000 tun papíru.
Zdroj: www.cee.siemens.com
Obr. 2 Papírenský stroj
Vyrobený papír se natáčí na kovový pogumovaný válec zvaný tambor. Taková role může vážit přes dvacet tun a na ní namotaný pruh papíru bývá dlouhý až 37 kilometrů. Tambory se pak převíjejí na specializovaných strojích a zpracovávají se do kotoučů s rozměry podle přání zákazníků.
Zdroj: www.cee.siemens.com
Obr. 3 Buničina při dvěstěnásobném zvětšení s polarizačním filtrem
Autor: Jan Homann
Odkazy