Pohledy na vybrané téma
Navigace sekce

Osvětlení

Velmi zajímavou oblastí pro úspory energie je osvětlení. Na trhu je velké množství světelných zdrojů, jejichž spotřeba se může při stejném světelném výkonu velmi lišit. Pojďme si na ně posvítit.

Začněme klasickými žárovkami. Ty jsou dnes již téměř minulostí, neboť EU nařídila postupné stáhnutí těchto žárovek z trhu do 1. září 2012. Tento typ osvětlení totiž využije jen 5 % spotřebované energie na světlo a zbytek na teplo. Klasické žárovky měly velmi malou životnost (cca 1 rok při průměrné době svícení 2–3 hodiny denně), avšak byly velmi levné.

Halogenové žárovky oproti klasickým uspoří přibližně 30 % energie, ale také se hodně zahřívají. Vyrábí se buď ve stejném tvaru jako klasické žárovky, nebo s reflektorem. Těmto zdrojům nevadí časté zapínání a vypínání, proto se hodí do místností, kde se svítí jen krátkodobě (WC, koupelna, chodba).

Zářivky se vyrábí ve dvou provedeních. Buď jako dlouhé trubice, které se často používají v kancelářích, nebo jako úsporné kompaktní zářivky ve tvaru baněk nebo různě zohýbaných trubic. Tyto světelné zdroje dokáží v porovnání s klasickými žárovkami ušetřit až 80 % elektřiny, a jak můžete vidět v tabulce 1, mají mnohem delší životnost. Hodí se proto do místností, kde se svítí dlouhodobě. Nevýhodou úsporných zářivek je obsah rtuti, proto je nutné vysloužilé zářivky odnést do sběrných míst nebo sběrných dvorů, které zajistí vhodný způsob likvidace. Cena úsporných zářivek je oproti klasickým žárovkám vysoká. Vzhledem k tomu, že však vydrží mnohem déle, vrátí se nám náklady na ušetřené energii.

LED diodové žárovky jsou momentálně nejmodernějším řešením úsporného osvětlení. Mají dlouhou životnost a nevadí jim časté zapínání, proto se hodí téměř všude. Kromě toho jsou mechanicky odolné a uspoří přibližně 90 % energie oproti klasickým žárovkám. Jejich nevýhodou je vysoká cena. Avšak stejně jako u úsporných kompaktních zářivek se nám náklady díky jejich životnosti brzy také vrátí.

Porovnání parametrů jednotlivých typů uvádí tabulka 1.

Tab. 1 Porovnání vlastností jednotlivých typů žárovek, které vydávají srovnatelné množství světla, aneb čím lze nahradit klasickou 60W žárovku?

Typ Spotřeba energie (W) Počet cyklů zap./vyp. Počet hodin provozu Cena
 (Kč)
Cena za 100 h provozu* (Kč)
Klasické žárovky
(v současné době se již pro svoji neúspornost v EU nevyrábí ani neprodávají)
60 1 000 1 000 8–15 28,20
Halogenové zářivky
s žárovkovou paticí
42 nevadí časté zapínání 2 000 40–70 19,70
Úsporné kompaktní zářivky 11 10 000 6 000–15 000 70–250 5,20
LED žárovky 7 nevadí časté zapínání 25 000–100 000 250–800 3,30

 * Uvažujeme průměrnou cenu energie 4,70 Kč za kWh
  
Tab. 2 Jak zbytečně neplýtvat?

Výměnou žárovek za úspornější.
V místnostech, kde nikdo není, není potřeba svítit. Jedna hodina zbytečného svícení 60 W klasické žárovky denně se za rok nasčítá na 21,9 kWh, což vychází na 103 Kč za rok. U úsporné zářivky je to 4 kWh (19 Kč) za rok, u LED žárovky 2,5 kWh (12 Kč) za rok.
Úsporné zářivky se vyplatí v místnostech, kde trávíme nejvíce času (v obýváku, ložnici, dětském pokoji nebo v kuchyni).
Naopak pro chodbu, WC nebo koupelnu se nehodí, neboť jim časté zapínání a vypínání zkracuje životnost. A také proto, že především těm starším nebo levnějším chvíli trvá, než se “plně“ rozsvítí.
Tam, kde se často zapomíná zhasnout světlo (WC, chodby, schodiště, dvory), je vhodné nainstalovat snímače pohybu, které v prázdné místnosti samy zařídí zhasnutí.

 

 

Obrázky
Obr. 1 Dobová fotografie vynálezu T. A. Edisona - předchůdce klasické žárovky z roku 1879
Obr. 1 Dobová fotografie vynálezu T. A. Edisona - předchůdce klasické žárovky z roku 1879
Autor: William J. Hammer
Obr. 2 Halogenová žárovka
Obr. 2 Halogenová žárovka
Halogenová žárovka má vyšší světelnou účinnost, bělejší světlo a delší životnost, jichž dosahuje použitím sloučeniny halového prvku (halogenu, např. bromu nebo jodu) v baňce s vláknem.
Autor: JaneArt
Obr. 3 Různé druhy kompaktních zářivek
Obr. 3 Různé druhy kompaktních zářivek
Autor: Ipe
Obr. 4 Led žárovka
Obr. 4 Led žárovka
Odkazy