Pohledy na vybrané téma

Rozbití atomu

První štěpnou řetězovou reakci se podařilo vyvolat v roce 1942 profesoru Enrico Fermimu a jeho týmu v Chicagu. Bylo to v období druhé světové války a jejich práce později vedla k vývoji atomové bomby. Co se tehdy vědcům povedlo, se obvykle označuje jako "rozbití atomu". Na rozdíl od atomové bomby, kdy vzniká obrovské množství energie najednou, v elektrárně probíhá jaderná reakce pomalu a je pečlivě řízená.

První mírové využití jaderné energie k výrobě elektrické energie se experimentálně uskutečnilo v roce 1951 v USA. Následovala první pokusná jaderná elektrárna, která byla spuštěna v Obninsku u Moskvy (Sovětský svaz) v roce 1954. V tehdejším Sovětském svazu však v roce 1986 došlo i k první velké a dosud, společně s událostí ve Fukušimě v Japonsku (2011), největší jaderné havárii v historii jaderné energetiky. Od dob Černobylu se jaderná energetika stala podstatně více diskutovaným tématem a vysloužila si řadu nových odpůrců.

V tehdejším Československu byla první jaderná elektrárna spuštěna v roce 1972 v Jaslovských Bohunicích u Trnavy, ta je však v současné době na území Slovenské republiky.

Na území České republiky byly dosud postaveny dvě jaderné elektrárny. V roce 1985 byla zprovozněna JE Dukovany na jižní Moravě a v roce 2000 JE Temelín v Jižních Čechách. Obě jsou v současné době stále v provozu a produkují přibližně třetinu elektrické energie vyrobené v ČR.

 

Obrázky
Obr. 1 Družicový snímek jaderné elektrárny Temelín
Obr. 1 Družicový snímek jaderné elektrárny Temelín
Zdroj: Googlemaps.com
Obr. 2 Družicový snímek jaderné elektrárny Dukovany
Obr. 2 Družicový snímek jaderné elektrárny Dukovany
Zdroj: Googlemaps.com
Odkazy