Pohledy na vybrané téma

Uhlí, hořící kámen

Uhlí se v dřívějších dobách říkalo hořlavý kámen. Černé uhlí se dokonce poprvé ve světě začalo využívat na území České republiky, na ostravském vrchu Landek. Byly tam nalezeny zbytky po pálení uhlí staré 22 tisíc let.

Uhlí se díky svým vlastnostem stalo jedním z hlavních zdrojů tepelné energie a svého času bylo nejdůležitější energetickou surovinou v české historii. Díky němu v českých zemích nastal rozvoj průmyslu, neboť se používalo jako palivo do parních strojů a také v metalurgii. Uhlí také bylo, spolu se dřevem, hlavní surovinou používanou k vytápění domácností. První kamna na uhlí si dal v Praze patentovat Christoph Bergner roku 1766. Tak dlouho však byl svými sousedy osočován z otravování vzduchu kouřem, až mu topit uhlím bylo zakázáno. Od Bergnerových dob uplynulo mnoho času a lidé se naučili topit nejen uhlím, ale i produkty z ropy a plynem. Obyčejná kamna nahradilo ústřední a dálkové vytápění.

Ústřední topení však užívali ve svých palácích a především lázních již staří Římané před více než dvěma tisíci lety, či jiné starověké civilizace v Malé Asii, Indii i jinde. Teplovzdušné vytápění bývalo ve středověku i na Pražském hradě (topilo se v něm samozřejmě výhradně dřevem).

 

Obrázky
Obr.1 Uhlí je strategickou surovinou již stovky let
Obr.1 Uhlí je strategickou surovinou již stovky let
Zdroj: www.pixabay.com
Odkazy