Větrná energie
Větrná energetika využívá sílu větru především pro výrobu elektřiny. Využití energie větru je založeno na jednoduchém principu. Díky proudění větru se otáčejí lopatky rotoru
, které jsou přes převody napojeny na elektrický generátor. Nejrozšířenějším typem jsou elektrárny s vodorovnou osou otáčení, kde vítr pohání lopatky s profilem podobným letecké vrtuli.
Podle výkonu se větrné elektrárny dělí na malé (do 40 kW), střední (od 40 do 500 kW) a velké (od 500 kW výše). V ČR se pyšní prozatím největším instalovaným jednotkovým výkonem dvojice větrných elektráren u obce Pchery na Kladensku, které mají každá výkon 3 MW. Jejich rotor má průměr 100 metrů, přičemž výška osy rotoru (tzn. výška stožáru) dosahuje 88 m. Díky tomu jsou i nejvyššími větrnými elektrárnami v ČR. Podobné prvenství ve světě náleží belgickému městečku Estinnes, kde jsou instalovány turbíny o jmenovitém výkonu 7,5 MW, s průměrem rotoru 126 m a s výškou stožáru 198 m. Pokud je na jednom místě více větrných elektráren pohromadě, mluvíme o větrné farmě. Zatím největší větrnou farmu na světě mají v Texasu (USA). Je tvořena 627 větrnými turbínami, má výkon 781,5 MW a je schopna vyrábět elektrickou energii pro 230 000 domácností.
U nás je větrná energetika spíše okrajovou záležitostí. Je to dáno tím, že ČR nemá tolik příhodných lokalit jako některé jiné země světa. I tak u nás existuje několik, především horských oblastí, kde je smysluplné větrné elektrárny stavět, např. Krušnohorsko, Jesenicko a Českomoravská vrchovina. Celkový potenciál větrné energie se v našich podmínkách odhaduje na cca 4 000 GWh ročně. To jsou asi 4 % naší celkové spotřeby elektřiny a pouhé 1 % v bilanci celkové energetické spotřeby. Podle posledních údajů (graf 2) byl v roce 2013 celkový instalovaný výkon větrných elektráren v ČR 270 MW.
Větrné elektrárny patří ke kontroverzním zdrojům elektřiny. Řada jejich odpůrců argumentuje narušením vzhledu krajiny a hlukem, který elektrárny produkují.
Graf 1: Vývoj výroby elektřiny z větrných elektráren v ČR [GWh]

Nejsou dostupná aktuální data.
Zdroj: ISSaR